Przygotowanie podróży z dzieckiem to najbardziej kreatywny i odpowiedzialny proces całego projektu. Trzeba zająć się dokumentami, biletami lotniczymi, ubezpieczeniem, ochroną przed chorobami, przygotowaniem trasy, przestudiowaniem zaplanowanych miejsc, rezerwacją noclegów wraz z niektórymi przejazdami i atrakcjami oraz dokładnie przemyśleć zawartość bagażu. Oczywiście dla własnej wygody planowanie i przygotowanie najlepiej zacząć kilka miesięcy przed wyprawą!
- Sprawdzamy okres ważności naszych dokumentów i jeżeli to konieczne wyrabiamy nowe paszporty oraz w zależności od przepisów wizy pobytowe.
Pamiętamy o dwóch fundamentalnych zasadach:
-- większość egzotycznych krajów przy wjeździe wymaga minimum sześciomiesięcznej ważności paszportu;
-- dzieci do 5 roku życia mają obowiązek posiadania paszportu, który obecnie wydawany jest na pięć lat (paszporty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat są również ważne przez 5 lat, natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13 rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania).
Informacje dotyczące minimalnego okresu ważności paszportów jak również obowiązku wizowego w poszczególnych krajach znajdziemy na stronach MSZ w zakładkach Opisy krajów oraz Z wizą czy bez wizy?. - Kupujemy bilety lotnicze.
Dzieci do 2 roku życia podróżują samolotami za 10-30% normalnej ceny biletu, jednak warto pamiętać, że nie przysługuje im osobny fotel oraz pokładowy posiłek (oczywiście zdarzają się wyjątki w zależności od ilości pasażerów i uprzejmości obsługi). Dla dzieci od 2 do 12 roku życia większość linii lotniczych oferuje bilet zniżkowy, około 80% normalnej ceny. - Ubezpieczamy się od kosztów rezygnacji z podróży, na wypadek choroby oraz od NNW, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych uczestników podróży.
- Odwiedzamy placówkę medycyny podróży w celu przyjęcia wymaganych szczepień oraz uzyskania informacji na temat posiadania niezbędnych lekarstw i stosowania odpowiedniej profilaktyki.
- Opracowujemy trasę w oparciu o nabyte przewodniki, zasoby internetowe, jak również relacje osób trzecich. Jako że podróżujemy z dziećmi warto zaplanować wolniejsze tempo wyprawy, zrezygnować z ekstremalnych rozwiązań i wkalkulować obowiązkowe atrakcje. Dobrym rozwiązaniem są kilkudniowe postoje w większych centrach komunikacyjnych i kulturowych, które obok roli bazy wypadowej stanowią świetne zaplecze rozrywkowo-kulinarne.
- Rezerwujemy, najbardziej przyjazne dzieciom, miejsca noclegowe oraz w miarę możliwości lub w przypadku konieczności niektóre biletu przejazdu i biletu wstępu do odwiedzanych miejsc.
- Robimy listę WSZYSTKICH potrzebnych rzeczy i wyruszamy na realne lub wirtualne zakupy.
Przygotowanie podróży z dzieckiem do krajów o odmiennej florze bakteryjnej i gorszych warunkach higienicznych powinno obejmować profilaktykę probiotyczną nazywaną często profilaktyką biegunki wakacyjnej. Kurację najlepiej rozpocząć (rodzice i dzieci) na tydzień przed wyjazdem, kontynuować podczas pobytu i zakończyć tydzień po powrocie. Wśród popularnych probiotyków można wymienić Lacidofil, Lakcid, Dicoflor, Trilac czy LactiveUp, z czego trzy ostatnie nie wymagają przechowywania w lodówce.
Przed wyprawą warto wykonać kserokopie wszystkich ważniejszych dokumentów zabieranych w podróż, na wypadek ich utraty i późniejszej rekonstrukcji. Oprócz dokumentów tożsamości i wiz pobytowych odbijamy bilety lotnicze, posiadane rezerwacje, ważniejsze strony z książeczki zdrowia dziecka oraz umowę ubezpieczenia. W jednym miejscu zapisujemy dane karty kredytowej wraz z numerem kontaktowym do naszego banku, numery telefonów punktów medycznych lub szpitali na trasie podróży, dane kontaktowe ambasady oraz adresy i numery telefonów wszystkich potrzebnych, naszym zdaniem, instytucji oraz osób. Do wymienionego wykazu można dołączyć po jednej kopii aktualnego zdjęcia paszportowego każdego z uczestników wyprawy. Wszystkie zarchiwizowane dane chowamy w dobrze zabezpieczonym miejscu naszego bagażu z pozytywnym przeświadczeniem, że nigdy nie będziemy musieli z nich skorzystać.