Planowanie podróży z dzieckiem wygląda podobnie, jak bez dziecka. Należy tylko pamiętać o kilku szczegółach, które automatycznie pomogą znaleźć kompromis w turystycznych marzeniach i wybrać najlepszą opcję. Czyli:
- Wybieramy miejsca i kraje, które chcielibyśmy odwiedzić.
- Zastanawiamy się w jakiej porze roku chcemy lub możemy jechać.
- Z utworzonej listy wybieramy miejsca, które mają odpowiednie położenie geograficzne (dzieci poniżej 1 roku do 1200m, 1-2 lat do 2000m, 2-5 lat do 2500m, 5-10 lat do 3000m n.p.m.) i w planowanym przez nas czasie gwarantują:
-- najlepszą pogodę (pora sucha, ale nie najgorętsze miesiące);
-- sprzyjające warunki atmosferyczne (brak opadów, wiatrów czy huraganów);
-- stabilną sytuację polityczną oraz ekonomiczną (brak konfliktów, bezpieczeństwo, dostęp do żywności). - Dla wybranych destynacji przeglądamy strony internetowe, pod kątem:
-- poziomu opieki zdrowotnej (dostępność: lekarze, szpitale; standardy leczenia: przynajmniej podstawowe; możliwość komunikacji w znanych nam językach);
-- występujących chorób (unikamy chorób tropikalnych, szczególnie malarii);
-- czystości i higieny;
-- możliwości zakupu żywności i artykułów codziennego użytku (np. woda pitna, pieluchy, chusteczki);
-- bazy noclegowej (przystępność dla dzieci);
-- możliwości i sposobów podróżowania (autobus, kolej, prom, samolot, ewentualnie wypożyczony samochód) i standardów podróżowania (infrastruktura, sieć połączeń). - Wyselekcjonowane w ten sposób kierunki podróży sprawdzamy pod kątem połączeń lotniczych (przewoźnik, ilość przesiadek, godziny lotu) oraz ceny.
- Wybieramy cel naszej wyprawy i rozpoczynamy przygotowanie podróży z dzieckiem.
Przed pierwszą daleką podróżą, warto zaplanować i wybrać się z dzieckiem na krótsze wyprawy. Aby zobaczyć jego reakcje i zachowania w środkach transportu, w nowym otoczeniu oraz w nieznanych sytuacjach.
W planowaniu podróży z dzieckiem możemy wziąć pod uwagę miejsca, które wcześniej odwiedziliśmy sami lub o których opowiedzieli nam podróżujący z dzieckiem przyjaciele (właśnie w taki sposób narodziła się nasza pierwsza podróż do Meksyku).
Jeżeli po przeanalizowaniu wybranych miejsc dalej mamy obawy o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, warto przejrzeć poradnik „Polak za granicą” na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz udać się do najbliższej placówki medycyny podróży w celu zasięgnięcia potrzebnych informacji.