Nie trzeba argumentować jak ważna jest apteczka w podróżowaniu z dziećmi. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich specyfików, potencjalnie przydatnych podczas wyprawy, dlatego nasza lista, uwzględniając bagażowe ograniczania, sprowadza się do niezbędnego minimum.
- Mała butelka środku przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego (syrop na bazie ibuprofenu lub paracetamolu). Odradzamy czopki (ryzyko roztopienia w zbyt wysokich temperaturach), chyba, że mamy do dyspozycji lodówkę. Dla starszych dzieci, od 4 lat, polecamy paracetamol w granulkach „Ben U Ron direkt” (do nasypania na język -- żadnego odmierzania syropku, żadnego rozlewania).
- ORS (oral rehydratation salts) specjalna mieszanka glukozy i sodu w saszetkach, zapobiegająca odwodnieniu dziecka, przydatna w przypadku biegunki (przy wysokich temperaturach pamiętamy o częstym spożywaniu wody, szczególnie przez najmłodszych podróżników). W przypadku trudności ze zdobyciem ORS, można samemu rozcieńczyć w szklance wody łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. W smaku niezbyt przyjemne, ale nawadnia lepiej niż sama woda.
- Lokomotiv, syrop dla dzieci zawierający wyciąg z kłącza imbiru, łagodzący objawy choroby lokomocyjnej.
- Płyn do odkażania ran.
- Żel do smarowania dziąseł, dla dzieci boleśnie ząbkujących.
- Płyn do dezynfekcji rąk.
- Tabletki rozpuszczalne Milton do przygotowania roztworu dezynfekującego. Przydatne przy sterylizacji, np. butelek czy smoczków.
- Chusteczki jednorazowe do dezynfekcji. Można nimi przemyć również wannę lub brodzik przed kąpielą malucha.
- Płyn na komary z zawartością DEET (rodzice 50% , dzieci 30%) – jedyny środek który skutecznie odstraszał tropikalne komary. Innych, wcześniej przetestowanych, nie polecamy.
- Olejek zapachowy citronella – również na uprzykrzenie życia komarom i insektom. Pościel dziecka zwilżamy zaledwie kilkoma kroplami roztworu, ponieważ zapach jest bardzo intensywny.
- Maść na zagojenie pogryzionych i pokłutych miejsc, np. Hydrocortizon.
- Krem przeciwsłoneczny z filtrem 50+.
- Termometr elektorniczny.
- Bandaże elastyczne.
- Igły jednorazowe.
- Plastry.
Po podjęciu decyzji o wyprawie tropikalnej należy zaplanować odwiedziny w placówce medycyny podróży w celu przyjęcia wymaganych szczepień oraz uzyskania informacji na temat posiadania niezbędnych lekarstw i stosowania odpowiedniej profilaktyki.
Na kilkanaście dni przed podróżą warto umówić się na spotkanie z lekarzem pediatrą, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka oraz wspólnie skompletować apteczkę.